Filloristët e Klinës me probleme të mëdha në të parë

Filloristët e Klinës me probleme të mëdha në të parë

Ilir Osmanaj 25 May 2019 09:28

Projekti për kontrollin mjekësor të syve të nxënësve në shkollën fillore “Ismet Raci” në Klinë ka nxjerrë të dhëna shqetësuese për gjendjen e tyre në shëndetin e të parit, shkruan sot Koha Ditore.

Këto kontrolle mjekësore në këtë shkollë, që janë kryer me qëllim të diagnostikimit të nxënëseve që kanë dëmtime në të parë, janë zhvilluar dy ditët e kaluara në kuadër të projektit “Mbështetje për fëmijë me dëmtim në të parë në procesin edukativo-arsimor”, që është zhvilluar në bashkëpunim ndërmjet Komunës së Klinës dhe organizatës “Lions International-Lions Club Peja”, bazuar në një memorandum të nënshkruar nga të dyja palët.

Ky memorandum bashkëpunimi ka paraparë kryerjen e vizitave mjekësore në këtë shkollë dhe në një shkollë tjetër, në të cilën ende nuk kanë përfunduar. Arben Limanaj, drejtor i Arsimit në Klinë, tregoi të enjten për “Kohën Ditore” se fillimisht ka qenë në plan kontrollimi i nxënësve vetëm në shkollën më të madhe fillore në këtë komunë, “Ismet Raci”, në Klinë,e cila ka 1 mijë e 500 nxënës.

E pastaj, në pajtim me donatorin e syzeve, janë përfshirë në këtë projekt edhe vizitat mjekësore për sy edhe në shkollën “Atë Gjergj Fishta”, në fshatin Jagodë, e cila ka rreth 100 nxënës.....(Shkrimin komplet mund ta lexoni sot në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme