Afro 400 nxënës kanë braktisur shkollimin për një vit në Malishevë

Afro 400 nxënës kanë braktisur shkollimin për një vit në Malishevë

Fisnik Minci 20 February 2019 09:08

Braktisja e shkollimit si pasojë e migrimit nga nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme të Komunës së Malishevës gjatë vitit të shkuar po vlerësohet si shqetësuese nga këshilltari i Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin e Komunës, Alban Krasniqi. Ky i fundit, duke iu referuar raportit të Drejtorisë së Arsimit, ka bërë të ditur se në vitin 2018 në këtë komunë rreth 400 nxënës kanë braktisur shkollimin, kryesisht si pasojë e largimit nga Kosova.

Kjo shifër është konfirmuar edhe nga zyrtarët e Komunës së Malishevës.

Anëtari i KK-së nga radhët e LVV-së, Alban Krasniqi, përmes rrjeteve sociale ka shprehur qëndrimin se shifrat e dhëna në raportin e Drejtorisë së Arsimit në Malishevë paraqesin dukurinë e largimit të nxënësve në përmasa shqetësuese, sidomos nga shkollat e mesme të larta.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

dr.AULON KRASNIQI07/06/2019 13:32

400 NXENES NUK OSHT NORMALE KJO MARRE DUHET MEJU ARDH

Shto koment

Të ngjashme