Përurohet shtegu që lidh Kalanë e Prizrenit me Pasha Çeshmen

Përurohet shtegu që lidh Kalanë e Prizrenit me Pasha Çeshmen

07 December 2018 14:46

Prizren, 6 dhjetor – Autoritetet komunale të Prizrenit, të enjten, kanë përuruar shtegun e ri që lidh Kalanë e qytetit me Pasha Çeshmen, duke theksuar se realizimi i këtij projekti synon promovimin dhe zhvillimin e turizmit malor, si dhe shtimin e kujdesit ndaj natyrës.

është bërë në fillimin e shtegut në Kala, nga ana e kryetarit të Komunës, Mytaher Haskuka, nënkryetari Eshref Memaj dhe drejtoresha e Turizmit, Sevil Kazaz, të cilët kanë theksuar se në vitin 2019 do të ketë investime shtesë në rregullimin e shtegut deri në Pasha Çeshmen 2. Të pranishëm kanë qenë edhe drejtuesit e Shoqatës së Bjeshkatarëve “Haxhi Beda”, të cilët patën propozuar realizimin e këtij projekti.

Kryetari Haskuka ka theksuar se krahas shtegut është rregulluar edhe vendi për rekreacion në këtë lokalitet piktoresk.

“Në prioritetet e Komunës është edhe zhvillimi i turizmit dhe në aspektin e turizmit krijimi i shtigjeve të reja, vendeve të reja për rekreacion. Faktikisht Pasha Çeshmja është një vend i vjetër, të cilin lokacion qytetarët e kanë përdorur, por aty nuk ka pasur ndonjë ulëse, nuk ka pasur vende ku njerëzit mund të çlodhen, etj. Prandaj me këtë projekt është rregulluar shtegu, që është i gjatë diku rreth 2.5 km. Pos shtegut, në Pasha Çeshme janë bërë tavolina prej betonit që të mos shkatërrohen apo digjen, karrige, dhe 6 vende për skara, që të mos dëmtohet natyra”, ka thënë kryetari Haskuka. (Më gjerësisht mund të lexoni sot në Koha Ditore).

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme