Euro 2024

Dy rekorde të reja u thyen nga Ronaldo e Pepe

Cristiano Ronaldo

Foto: Associated Press

Në ndeshjen Turqia – Portugalia të cilën e fituan portugezët 3:0 dhe siguruan avancimin në fazën nokaut, u thyen edhe dy rekorde të reja. 

Cristiano Ronaldo, njëri nga sulmuesit më të mirë në histori të futbollit, nuk shënoi por regjistroi një asistim në fitoren e thellë. 

Ronaldo në minutën e 56-të asistoi për Bruno Fernandesin, i cili realizoi për 3:0. 

Me këtë asistim, Ronaldo i prinë listës së asistuesve më të mirë në Kampionate Evropiane, me tetë gjithsej. 

Ai është edhe golashënuesi më i mirë në Evropiane me 14 gola në total. 

Rekordi tjetër që u thye të shtunën ishte nga qendërmbrojtësi i Portugalisë, Pepe. 

Pepe e vazhdoi rekordin si lojtari më i vjetër që paraqitet në turneun final të Evropianit, me 41 vjet e 117 ditë.

Lexo përditësimet tjera
Turqia - Portugalia

Portugalia siguron fazën nokaut me tjetër paraqitje mbresëlënëse

Portugalia e ka siguruar avancimin në fazën e 16 skuadrave më të mira të Evropianit 2024,...