Euro 2020

“Radio Jorginho” i bëri italianët të festojnë dhe ëndërrojnë trofeun

 

Pa dyshim lojtari kryesor i Përfaqësueses së Italisë që ka arritur në finalen e “Euro 2020”, mesfushori Jorginho rrallë i bën titujt kryesorë. Detyrat që ai kryen në çdo lojë janë të qeta, thelbësore; jo me zë të lartë ose gola të bukur apo ose ndërprerje të shkëlqyera. Këtë herë, megjithatë, në qendër të vëmendjes ishte Jorginho, kur lojtari i Chelseat mori përsipër penalltinë vendimtare në gjysmëfinale kundër Spanjës. Si me gjithçka që bën, ai e bëri atë të dukej shumë e lehtë.

“Epo, pasi ta shkelmoni topin, ndiheni sikur një peshë është hequr nga shpatullat tuaja”, tha Jorginho. “Por atje, në atë moment, u përpoqa të harroja atë që po ndodhte rreth meje, të bëja atë që e kam stërvitur. Unë merrja frymë siç bëj për të qenë më i përqendruar dhe pastaj bëra atë që duhej të bëja”. Portieri i Spanjës, Unai Simon mbeti i rrënjosur në vend, duke lëvizur këmbën e gabuar kur topi rrëshqiti ngadalë dhe përfundoi në rrjetë. Topi shkoi në anën e majtë të Simonit, i cili u hodh në të djathtën. Ky gol fantastik i Jorginhos shkaktoi një festë të madhe të italianëve në “Wembley”, të cilët e mposhtën Spanjës 4:2 pas penalltive për t’u kualifikuar në finalen e Kampionatit Evropian.