Euro 2020

Franca e dëshpëruar për ta tejkaluar zhgënjimin pas eliminimit

 

“Euro 2020” ishte menduar të ishte hapi tjetër në rrugën e Kylian Mbappes drejt madhështisë dhe shansit të artë të Francës për t'u bërë kampione e Evropës pas titullit të botës, vetëm që kampanja e saj përfundoi me një dështim të dhimbshëm pas gjuajtjes së penalltive. Një disfatë në penallti nga Zvicra, me Mbappen që humbi penalltinë vendimtare, pas një barazimi 3:3 në 1/8 e finales, e pa Francën të bëhet kampionia e parë në fuqi e botës që nuk arriti të kualifikohej në çerekfinale të Evropianit pas Italisë në vitin 1984. Kthimi i Karim Benzemas te Franca pas gati pesë vjetësh dukej si forcë shtesë për ekipin që tre vjet më parë u shpall kampion bote, por futbollistët e përzgjedhësit Didier Deschampsin kurrë nuk arritën të dëshmojnë cilësitë që i kishin. Pyetjet kanë nisur të bëhen në Francë se pse një skuadër që mburret me një mori talentesh sulmues nuk ishte në gjendje të mposhtte Hungarinë dhe Zvicrën, me taktikat e Deschampsit, mungesën e golave ​​të Mbappes dhe një mbrojtje të lëkundur që po kritikohet me të madhe.

“Është shumë e vështirë të tejkalosh këtë situatë”, shkroi Mbappe në mediat sociale, që kërkoi falje për penalltinë e humbur. “Ka një trishtim të madh pas këtij eliminimi”.