Euro 2020

Sulmuesit në kërkim të golave, mbrojtësit e krahut po shkëlqejnë në Evropian

Foto: AP
 

Kylian Mbappe shënoi më shumë gola në Francë sezonin e kaluar, dhe Harry Kane bëri gjithashtu në Premier League. Nuk është vetëm fakti që as Paris Saint-Germaini dhe as Tottenhami nuk fituan titullin në ligat e tyre që i lidh Mbappen e Kanen. As fakti që të dy sulmuesit pritet të transferohen në klube të reja pas Kampionatit Evropian. Edhe pse prodhimtarë për klubet e tyre - Mbappe me 27 gola në kampionat dhe Kane me 23 sosh - asnjëri nuk ka arritur ta bartë formën e shënimit të golave edhe në Kampionatin Evropian. Kane arriti të ketë vetëm një goditje në portë në tri ndeshjet e fazës së grupit për Anglinë. Ndërsa Mbappe pati tri gjuajtje në portë për Francën. Mirëpo asnjëri prej sulmuesve nuk ka shënuar ende gol në “Euro 2020”.

“Unë mendoj se kjo është bota e një lojtari të madh”, tha trajneri i Anglisë, Gareth Southgate, duke diskutuar për Kanen. “Në mënyrë të pashmangshme ai ka ardhur nëpër ato periudha dhe shënoi gola të rëndësishëm për ne dhe luajti jashtëzakonisht mirë. Pra, është pak a shumë një cikël përsëritës”.