1 perditesime
21:15

Shifra e lartë e autogolave

Kampionati Evropian i këtij viti po thyen rekordet e ngjarjes kontinentale për autogola të shënuar, shkruan AP.

Dy autogolat e shënuar nga Sllovakia në fitoren 5:0 të Spanjës, e kanë dërguar në tetë numrin e autogolave në fazën grupore të Euro 2020.

Janë shënuar vetëm nëntë autogola për 40 vjet, nga turneu i vitit 1976 e deri në Euro 2016. Rekordi i mëparshëm për një Evropian të vetëm ishte tre autogola, i vendosur në vitin 2016.

Asnjëherë nuk ka ndodhur që dy autogola të shënohen në një ndeshje në kampionate evropiane. Por kjo ka ndodhur dy herë në Euro 2016. Dy autogola kishin shënuar edhe portugezët.

Shënimi i parë në Euro 2020 ishte autogol. Mbrojtësi turk, Merih Demiral kishte shënuar në portën e tij në fitoren 3:0 të Turqisë.

19:02

Në “Euro 2020” janë shënuar po aq autogola sa në pesë evropianët e kaluar

Autogoli i portierit sllovak Martin Dubravka në ndeshjen ndaj Spanjës sot ishte autogoli i shënuar në “Euro 2020”.

Kjo shifër është po aq sa janë shënuar në pesë evropianët e kaluara. Në Evropianin 2016 ishin shënuar tre autogola, në atë 2012 ishte shënuar një, në atë 2008 nuk kishte pasur autogol, në atë 2004 ishin shënuar dy autogola dhe në atë të vitit 2000 një autogol.