5 perditesime
16:50

Anglia arkëton tri pikët e para

Kombëtarja e Anglisë ka shënuar fitoren e parë në Euro 2020, duke mposhtur Kroacinë me rezultat minimal 1-0.

Golin e vetëm në takim e realizoi Raheem Sterling pas një aksioni të bukur nga mesfusha, derisa asistoi Kalvin Phillips.

Në bazë të statistikave, futbollistët anglezë patën më tepër raste shënimi dhe më shumë goditje drejt portës.

Kjo ishte ndeshja e parë e zhvilluar në Grupin D.

16:16

Sterling kalon Anglinë në epërsi

Kombëtarja e Anglisë ka kaluar në epërsi ndaj Kroacisë në minutën e 57-të.

Raheem Sterling realizoi për 1-0, pas asistimit të mesfushorit Kalvin Phillips. Të dy skuadrat ndodhen në Grupin D duke zhvilluar ndeshjet e para në kampionat.

https://8e2df99568a4.streamwo.com/yLSnozF.mp4

15:45

Mbyllet pa gola pjesa e parë e ndeshjes Angli – Kroaci

Anglia dhe Kroacinë e kanë mbyllur pjesë e parë me rrjeta të paprekura.

Anglezët ishin absolutisht dominant, sidomos në minutat e para, ndërsa kroatët nuk arritën të rrezikonin asnjëherë portën e Pickford.

15:19

Dominim i Anglisë në fillim të ndeshjes

Anglia ka dominuar në minutat e parë të ndeshjes ndaj Kroacisë. Phil Foden qëlloi shtyllën në minutën e 5-të. Raste patën edhe Raheem Sterling (5') e Kevin Phillips (9’).

15:01

Nis ndeshja Angli – Kroaci

Ka nisur ndeshja e parë e grupit D mes Anglisë dhe Kroacisë, e cila po zhvillohet në ''Wembley''. 

Futbollistët e Anglisë u fishkëllyen nga një pjesë e tifozëve për qëndrimin në njërin gju para fillimit të ndeshjes, teksa një pjesë tjetër duartrokitën.  Derisa futbollistët e Anglisë u ulën në njërin gju ata të Kroacisë refuzuan të bënin këtë. 

13:51

Formacionet zyrtare: Angli – Kroaci

Anglia dhe Kroacia do të nisin Evropianin sot me një përballje mes vete, e para nga grupi D.

Selektori anglez Gareth Southgate ka publikuar 11-shen startuese për këtë ndeshje, ku padyshim befasitë nuk kanë munguar.

Në portë luan Jordan Pickford, i cili ka fituar balotazhin me Dean Henderson. Në mbrojtje, Southgate ka vendosur që të startojë me Walker në krahun e djathtë dhe Tripperin në krahun e majtë, ani pse pozita natyrale e këtij të fundit është mbrojtës i djathtë.

Në sulm, Kane është emër i padiskutueshëm teksa mbështetet nga Foden, Mount e Grealish.

Kroacia ndërkohë do të luajë me Kovaçiq, Brozoviq e Modriq nga fillimi në mesfushë. Rebiq do të jet sulmuesi kryesor.

Ndeshja fillon në orën 15:00.

Anglia: Pickford; Walker, Stones, Mings, Trippier; Rice, Phillips; Sterling, Mount, Foden; Kane

Kroacia: Livakoviq; Vrsaljko, Vida, Caleta-Car, Gvardiol; Kovaçiq, Brozoviq, Modriq; Kramariq, Rebiq, Perisiq