Euro 2020

#Profili - Euro 2020: Rusët kërkojnë lavdinë evropiane që e kishin dikur

 

Me verën e mbushur me futboll dhe Kampionatin Evropian në prag, përfaqësuesja e Rusisë gradualisht ka filluar të marrë formë.

Përzgjedhësi i Rusisë, Stanislav Cherchesov, në listën e tij për ndeshjet eliminatore të Kampionatit Botëror që u luajtën në muajin mars, ftoi 28 futbollistë, ku shumica prej tyre do të jenë pjesë e ekipit edhe në “Euro 2020”. Rusia, që ishte nikoqire e Kampionatit Botëror të vitit 2018, pati një mbyllje të fortë të turneut, pasi arriti përfundimin më të mirë në një garë të tillë. Mikpritësit e mposhtën Spanjën në 1/8 e finales përpara se të eliminoheshin nga Kroacia, që në fund doli nënkampione e botës.