Euro 2020

#Profili - Euro 2020: Bale e Ramsey, garancia e Uellsit për të befasuar sërish në Evropian

Foto: AP
 

Uellsi hyri në histori në vitin 2016 duke arritur në gjysmëfinale të Evropianit pasi u kualifikua në këtë garë për herë të parë, ku u eliminua nga Portugalia, që u shpall kampione. Sidoqoftë, ishte kjo një arritje e madhe për një ekip që kryesisht ishte llogaritur si autsajder para fillimit të “Euro 2016”. Këtë herë, “dragonjtë uellsian” janë kualifikuar sërish në këtë turne duke përfunduar në pozitën e dytë në grup. Kështu që, Uellsi në “Euro 2020” e ka edhe një rast tjetër për të vjedhur shfaqjen.

Shpresat do të ishin të mëdha përsëri këtë herë, me përfshirjen e shumë të talentuarve të rinj në ndeshjet e fundit. Me gjithë problemet e Ryan Giggsit, Uellsi do të kërkojë të vazhdojë formën e mirë edhe në Evropian nën urdhrat e përzgjedhësit të përkohshëm, Robert Page. Uellsi u kualifikua në “Euro 2020” duke fituar katër nga tetë ndeshjet eliminatore dhe bën pjesë në Grupin A, së bashku me Turqinë, Zvicrën dhe Italinë. Uellsit do t’i duhen lojtarët e moshuar si Gareth Bale dhe Aaron Ramsey të jenë në formë të mirë nëse do të tejkalojnë ecurinë që e patën në vitin 2016. Një skuadër e re dhe energjike mund të jetë e frytshme për Uellsin, me kusht që të jetë e stërvitur mirë dhe e motivuar mirë për punë. Uellsi mund të shkaktojë shqetësime në Evropian, falë kundërsulmit shpërthyes.