Franca triumfoi, por ndikimi i ligës së saj në botëror ishte i vogël

Franca triumfoi, por ndikimi i ligës së saj në botëror ishte i vogël

19 July 2018 11:15

Përfaqësuesja e Anglisë u eliminua në gjysmëfinale të botërorit "Rusia 2018" nga Kroacia, por Premier League përfundoi e para në Rusi sa i përket sistemit të vlerësimit për lojtarët e skuadrave të mëdha.

Kjo nuk duhet të jetë befasi, pasi Premier League së bashku me La Ligan e Spanjës ka një kohë të gjatë që konsiderohen si më të fortat në Evropë.

Por çfarë ndikimi pati Ligue 1 e Francës në triumfin e Francës në botëror dhe në paraqitjen e përfaqësueseve të tjera, që kanë lojtarë që aktivizohen në këtë ligë?

Lojtarët francezë në ligat e huaja

Sistemi i vlerësimit tregon se sa të suksesshëm ishin futbollistët në botëror prej secilës ligë ku luajnë. Me fjalë të tjera, suksesi i secilës përfaqësuese arrihet nëpërmjet lojtarëve individualë, duke u bazuar në vlerat e tyre dhe cilësinë e ligës, në të cilën luajnë për ekipet që kanë kontrata. (Më gjerësisht mund të lexoni sot në Koha Ditore).

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme