Botë

Administrata Biden i bën thirrje Kongresit të aprovojë ndihmat e reja për Ukrainën

Foto: AP
 

Administrata Biden të hënën i ka dërguar Kongresit një paralajmërim urgjent se duhet të aprovohen dhjetëra miliarda dollarë në ndihmë ushtarake dhe ekonomike për Ukrainën, duke thënë se përpjekjet e Kievit për ta mbrojtur veten nga pushtimi i Rusisë mund të dështojnë pa këtë ndihmë, raporton agjencia “AP”.

Në një letër dërguar krerëve të Dhomës së Përfaqësueseve dhe Senatit, drejtoresha e Zyrës së Menaxhimit dhe Buxhetit, Shalanda Young, ka paralajmëruar se SHBA-së do t’i shteren fondet, për të dërguar armë dhe ndihma në Ukrainë, deri në fund të vitit.