Botë

Tërmet i fuqishëm në Kinë

Një tërmet i shkallës 6.5 të Rihterit ka goditur provincën e largët dhe malore të Sichuan të martën, ka bërë me dije Agjencia Amerikane e Geologjisë (USGS), duke shkaktuar dëme në ndërtesa në një resort turistik por nuk është raportuar ende për dëme të mëdha.

Tërmeti goditi zonën e populluar të qytetit Guangyuan në thellësi prej 10 km, ka bërë me dije USGS. Më parë kishte raportuar që tërmeti ka qenë i fuqisë 6.6 të Rihterit në thellësi prej 32 km, raporton Reuters.