Botë

Katër të arrestuar në Turqi për krijim të panikut lidhur me tërmetin

Foto: AP
 

Policia turke njoftoi të martën se ka arrestuar katër persona pas mesazheve “provokuese” të postuara në rrjetet sociale për tërmetin e një dite më parë, me magnitudë 7.8 ballë, që goditi Turqinë juglindore.

Tërmeti, i ndjekur nga pasgoditje të fuqishme, la të vdekur më shumë se 5,000 njerëz në Turqi dhe Siri, duke lënë gjithashtu mijëra të lënduar dhe të pastrehë në të ftohtin e madh.