Botë

Rezistenca e Bakhmutit – “zemrës së Ukrainës”

 

Beteja për Bakhmut filloi gjatë verës pasi Rusia mori qytetin e fundit të madh në provincën fqinje Luhansk. Më pas zbarkoi trupa dhe pajisje për të kapur Bakhmutin, dhe Ukraina bëri të njëjtën gjë për ta mbrojtur atë. Për Rusinë, qyteti ishte një hap drejt qëllimit të saj për të kapur territorin e mbetur të mbajtur nga ukrainasit në Donetsk

Vizitorët kalonin nëpër ndërtesat e fundshekullit të 19-të të Bakhmutit, kënaqeshin me shëtitjet në parkun buzë liqenit të veshur me trëndafila dhe kënaqeshin me verërat e prodhuara në shpellat historike nëntokësore. Ishte atëherë kur qyteti në Ukrainën lindore ishte destinacion i famshëm turistik.

Por, jo më. Beteja më e gjatë e luftës së Rusisë e ka kthyer këtë qytet të minierave të kripës dhe gjipsit në qytet fantazmë. Pavarësisht bombardimeve, granatimeve dhe përpjekjeve për të rrethuar Bakhmutin për gjashtë muaj, forcat ruse nuk e kanë pushtuar atë.