Botë

Kryeministrja e Italisë e quan “agresive” qeverinë franceze

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, e ka quajtur qeverinë franceze "agresive" dhe "të pakuptueshme" pasi ajo kritikoi Italinë për refuzimin e lejimit të një anijeje me emigrantë.

Italia kohët e fundit pranoi tri varka të OJQ-ve që shpëtonin emigrantët që kalonin nga Libia pasi i bllokoi për disa kohë, raportoi BBC-ja të premten.

Italia gjithashtu njoftoi se Franca kishte rënë dakord të mirëpresë një tjetër anije: Ocean Viking.

Por raportet sugjerojnë se autoritetet franceze në fakt nuk kishin rënë dakord për një marrëveshje.

Njoftimi se Franca kishte rënë dakord të merrte një “Oqean Viking” nxiti “brohoritjet” nga zëvendëskryeministri i Italisë, Matteo Salvini, i cili pretendonte se “ajri po ndryshonte”.

Edhe udhëheqësi i ekstremit të djathtë të Hungarisë, Viktor Orban falënderoi Melonin për "mbrojtjen e kufijve të Evropës".

Në Paris, njoftimi publik i Italisë po shihet si një mënyrë për ta detyruar atë të pranojë varkën.

Ministri i Brendshëm francez, Gérald Darmanin tha se Franca do të lejonte në mënyrë të jashtëzakonshme të ankorohej Ocean Viking. Por ai i përshkroi veprimet e Italisë si të dënueshme dhe egoiste, duke paralajmëruar për "pasoja shumë të rënda".

Ndërkaq në një konferencë për shtyp të premten, Meloni tha se ishte e goditur nga "reagimi agresiv" i Francës, të cilin ajo e përshkroi gjithashtu si të pajustifikuar.

Komentet vijnë në mes të një lufte gjithnjë e më shpërthyese fjalësh midis dy anëtarëve të Bashkimit Evropian për migracionin, të cilin qeveria e re e djathtë e Italisë është zotuar se do ta shtypë.

Ndërkohë, Franca tani ka pezulluar një marrëveshje për të pranuar 3,500 emigrantë të zhvendosur nga Italia, u ka kërkuar anëtarëve të tjerë të BE-së të bëjnë të njëjtën gjë dhe ka forcuar kontrollet në kufijtë e saj me Italinë.