3 perditesime
21:38

Tragjedia në “Natën e Shtrigave” në Kore: 146 të vdekur

Ka shkuar në 146 numri i personave që kanë vdekur nga stampedo në “Natën e Shtrigave” në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul.

150 janë të lënduar.

20:30

Tragjedia në “Natën e Shtrigave” në Kore: 120 të vdekur nga stampedo

Ka shkuar në 120 numri i të vdekurve nga stampedo në ndejën e “Natës së Shtrigave” në Seul të Koresë së Jugut.

Siç kanë shkruar mediat lokale, numri i të lënduarve është mbi 100.

Videot nga distrikti i Itaewonit shfaqin dhjetëra kufoma të mbuluara, zyrtarë të emergjencës që intervenojnë te të lënduarit e njerëz që ndihmojnë njëri-tjetrin për të shpëtuar nga shtypja.

19:39

59 të vdekur dhe 150 të lënduar nga stampedo në Kore

59 persona kanë vdekur dhe 150 të tjera kanë mbetur të lënduar si pasojë e stampedos në “Natën e Shtrigave” në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul.

Videot nga vendi i ngjarjes tregojnë çanta trupash në rrugë, punonjës të urgjencës që kryejnë CPR dhe shpëtimtarët që përpiqen t’i tërheqin njerëzit e bllokuar nën të tjerët.

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol ka thirrur një takim urgjent.

Afër 100 persona pësuan arrest kardiak.

https://twitter.com/allkpop/status/1586375670740832258

18:06

81 njerëz pësojnë sulm në zemër në ndejën e “Halloweenit” në Kore

Dhjetëra njerëz kanë pësuar sulm në zemër pasi janë shtypur nga turma e madhe në festivalin e “Halloweenit” në Seul të Koresë së Jugut të shtunën.

Zyrtarë të shërbimeve emergjente kanë bërë të ditur se rreth 100 njerëz janë lënduar si pasojë e stampedos në distriktin e Itaewonit.

Sipas ekipeve emergjente, janë raportuar 81 raste të “mungesës së frymëmarrjes” për shkak të turmës së madhe që ishin mbledhur për të festuar ngjarjet e “Halloweenit”, për herë të parë pa maska që nga nisja e pandemisë, raporton BBC të shtunën. 

Është raportuar edhe për vdekje.

Pamjet kanë treguar shumë qytetarë që trajtoheshin nga ekipet emergjente nëpër rrugë.

Rrugët e Seulit ishin të stërmbushura nga njerëzit që festonin “Natën e Shtrigave”.

Në rrjete sociale paraprakisht ishte paralajmëruar se zona në Itaewon ishte aq e ngarkuar sa që ishte e pasigurt.