Botë

Sydney thyen rekordin vjetor të reshjeve

Me 86 ditë të mbetura nga viti 2022, qyteti më i madh i Australisë, Sydney, ka thyer rekordin e tij vjetor të reshjeve.

Qyteti ka marrë më shumë se 2200 mm reshje që nga janari, njoftoi agjencia e motit në Australi.

Përmbytjet e përhapura në të gjithë Australinë, të nxitura nga një model moti në La Nina, kanë vrarë tashmë më shumë se 20 njerëz këtë vit, shkruan BBC-ja të enjten.

Njerëzit në Sydney janë paralajmëruar për rreziqet e menjëhershme të përmbytjeve dhe për t’u përgatitur për një verë tjetër të lagësht.

“Ne kemi parë shumë shi në Sydney sot, por vetëm do të përkeqësohet”, tha të enjten ministri i Shërbimeve të Emergjencave të Uellsit të Ri Jugor, Steph Cooke.

Rekordi i mëparshëm i reshjeve të Sydney prej 2.194mm u vendos në vitin 1950.

Më shumë shira dhe stuhi parashikohen në ditët në vijim, por ujëmbledhësit janë mbushur, digat janë plotë dhe lumenjtë tashmë janë fryrë, tha Byroja e Meteorologjisë.

Kjo do të thotë se shumë zona janë të përgatitura për përmbytje të shpejta.

“Mesazhi ynë për komunitetin në ditët në vijim është të fillojnë përgatitjen”, tha parashikuesi i motit, Gabrielle Woodhouse. “[Kjo përmbytje] duket sikur do të jetë më domethënëse se ajo që kemi parë gjatë 12 muajve të fundit”.