Botë

Një ruse niset për në hapësirë së bashku me NASA-n, për herë të parë në 20 vjet

Foto: AP
 

Për herë të parë në 20 vjet, një kozmonaute ruse u nis nga SHBA-ja të mërkurën, drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor së bashku me NASA-n dhe astronautët japonezë, pavarësisht tensioneve për luftën në Ukrainë.

Fluturimi i tyre me “SpaceX” u vonua si pasojë e uraganit Ian, i cili përfshiu shtetin e Floridas javën e kaluar, aty ku ndodhet edhe Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s, raportoi Associated Press të mërkurën.