Botë

Duma ruse ratifikon aneksimin e rajoneve ukrainase

 

Pa asnjë votë kundër e asnjë abstenim, Duma e Rusisë i ratifikoi të hënën traktatet për futjen e Donetskut, Luhanskut, Zaporizhzhias dhe Khersonit, nën administrimin rus. Këto rajone, zyrtarisht të Ukrainës, u miratuan si pjesë e Rusisë me ligje kushtetuese, derisa më 4 tetor, Këshilli i Federatave duhet t’i shqyrtojë.

Pas kësaj, vendimet duhet të dekretohen nga presidenti Vladimir Putin, raportoi BBC-ja.