Botë

NATO: Kurrë nuk do t’i njohin referendumet e rreme ruse në rajonet e Ukrainës

 

NATO ka dënuar planin për mbajtjen e referendumeve për bashkim me Federatën ruse në rajonet e Ukrainës që po kontrollohen pjesërisht nga Moska.

NATO-ja ka thënë se aleatët e saj nuk do t’i njohin asnjëherë këto referendume të rreme në rajonet Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson të Ukrainës, ashtu siç nuk e njohin kurrë aneksimin e paligjshëm të Krimesë nga Rusia.