Botë

Zgjedhjeve që Evropa u trembet dhe Putini i pret me padurim

 

Një skenë mund të shihej në sheshet e qyteteve anembanë Evropës për muaj të tërë – rrëfime shqetësuese të dëshmitarëve okularë për luftën në Ukrainë, thirrje ndihme për armë kundër agresionit rus dhe thirrje për evropianët për të ndihmuar ukrainasit. Dhe më vonë ndodhi diçka krejtësisht ndryshe, siç ishte rasti i protestave në Berlin apo asaj në Pragë në fund të muajit të kaluar, shkruan “Politico”.

Protestuesit në Berlin dhe Pragë nuk kishin veshur ngjyrat e Ukrainës, por ato të “republikave” separatiste të Luhanskut dhe Donetskut që mbështeten nga Kremlini. Objektivi i paralajmërimeve të errëta të protestuesve nuk ishte Rusia, por Shtetet e Bashkuara.