Botë

Senati amerikan pritet ta ratifikojë sot hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Foto: AP
 

Senati amerikan do ta ratifikojë anëtarësimin në NATO për Finlandën dhe Suedinë, një hap vendimtar drejt zgjerimit të shpejtë të aleancës ushtarake perëndimore, me një shfaqje të mbështetjes së SHBA-së në përgjigje të luftës së Rusisë me Ukrainën.

Senatorët kanë ftuar ambasadorët e vendeve të jenë dëshmitarë të debatit dhe votimit historik të së mërkurës, i cili do të hapte një epokë të re për Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut. Presidenti Joe Biden, ka kërkuar hyrje të shpejtë për dy aleatët e Evropës Veriore që më parë nuk ishin të lidhur ushtarakisht dhe miratimi i rezolutës së ratifikimit ka mbështetje të madhe dypartiake në Kongres, raportoi Associated Press të mërkurën.