Botë

16 të vdekur, përfshirë gjashtë fëmijë, nga përmbytjet në Kentucky

Të paktën 16 persona kanë vdekur për shkak të përmbytjeve historike të shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm në Kentuckyn lindor në Shtetet e Bashkuara, ka thënë guvernatori i shtetit amerikan, shkruan BBC.

Guvernatori i Kentuckyt, Andy Beshear, tha se ai pret që numri i të vdekurve të vazhdojë të rritet.

Presidenti Joe Biden i shpalli përmbytjet "një fatkeqësi të madhe" të premten dhe urdhëroi ndihmën federale për të ndihmuar në rimëkëmbje.

Në mesin e të vdekurve janë gjashtë fëmijë, përfshirë një 1-vjeçar.

Më shumë se 23 mijë njerëz janë gjithashtu pa energji në shtet.

Beshear u shpreh se kjo është përmbytja më e keqe që kishte parë ndonjëherë.

Përmbytjet erdhën pas shirave të dendur në fillim të kësaj jave. Qindra shtëpi në Kentucky janë shkatërruar për shkak të përmbytjeve.