Botë

SHBA: Rusia po planifikon të aneksojë territore të tjera të Ukrainës

Ushtaret ruse
 

Rusia po thur plane për të aneksuar më shumë pjesë të Ukrainës, duke përsëritur lojërat që përdori në aneksimin e Krimesë në vitin 2014 për të kapur territor, ka thënë Shtëpia e Bardhë të martën.

Hapat që Rusia po planifikon mund të përfshijnë referendume "të rreme", instalimin e zyrtarëve të paligjshëm, vendosjen e rublës ruse si monedhën zyrtare dhe detyrimin e qytetarëve ukrainas të aplikojnë për shtetësinë ruse, tha John Kirby, koordinatori i komunikimit në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, raportoi CNN.