Botë

Sunak fiton rundin e parë, befason Mordaunt

 

Johnsoni është pajtuar të dorëhiqet të enjten e javës së kaluar, pasi nuk mund të duronte më korin kundërshtues nga partia. Konservatorët menjëherë kanë nisur procesin për zgjedhjen e liderit të ri.

Ish-shefi i Thesarit, Rishi Sunak, ka fituar rundin e parë të votave nga deputetët në garën për liderin e ri të Partisë Konservatore dhe kryeministrin e Britanisë së Madhe.

Sunak ka siguruar 88 vota, ndërkaq sukses të madh kishte ministrja e Tregtisë, Penny Mordaunt, që doli në pozitën e dytë me 67 vota. Ministrja e Jashtme, Liz Truss, është pas tyre me 50 vota. Mediat britanike dhe burime të ndryshme brenda Partisë Konservatore, e kanë cilësuar sukses të madh pozicionimin e Mordaunt, e cila, sipas tyre, në një duel me Sunakun mund të fitojë më shumë përkrahje nga konservatorët. Ndërkaq Nadhim Zahawi dhe ish-sekretari i Shëndetësisë, Jeremy Hunt, janë eliminuar nga gara. Ata që janë ende në garë, do të kenë një rund tjetër sot (të enjten). Gara për të parin e partisë pritet të shkurtohet në dy kandidat deri në fund të javës së ardhshme. Pastaj gati 160 mijë anëtarë të Partisë Konservatore do të vendosin se cili kandidat do të bëhet lider i ri i partisë dhe kryeministër. Të gjithë kandidatët që kanë dështuar të sigurojnë 30 vota në rundin e parë janë eliminuar.