Botë

Bideni shkon në Lindjen e Mesme mes shqetësimeve për programin bërthamor të Iranit

Bideni shkon në Lindjen e Mesme mes shqetësimeve për programin bërthamor të Iranit
Foto: AP
 

Presidenti amerikan, Joe Biden, nisi vizitën e tij të parë në Lindjen e Mesme si president të mërkurën, duke deklaruar një lidhje të thellë midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Izraelit dhe duke u zotuar për të forcuar lidhjet ekonomike midis dy vendeve, raportoi AP-ja.

Ai nuk përmendi një nga qëllimet më të mëdha të vizitës së tij: sigurimin e zyrtarëve të shqetësuar izraelitë dhe të Arabisë Saudite se ai është i përkushtuar për të parandaluar që Irani të bëhet një fuqi bërthamore.