Botë

Talebanët zhvarrosin pas 20 vjetësh veturën e ish-liderit që iu fsheh amerikanëve

 

Talebanët kanë gërmuar për të nxjerrë një Toyota të bardhë të përdorur nga udhëheqësi i tyre themelues, Mullah Mohammad Omar, për t'u arratisur në fshehje në Afganistanin jugor pas shkuarjes së amerikanëve, shkroi The Guardian të martën.

Zyrtarë të lartë kanë kërkuar që automjeti të ekspozohet në muzeun kombëtar në Kabul. Ajo tashmë strehon veturat dhe karrocat e ish-mbretërve dhe kryeministrave, duke përfshirë një me xham antiplumb.