Botë

Pesë të vdekur e shumë të lënduar nga një varg tërmetesh në Iran

 

Të paktën pesë persona kanë vdekur dhe 44 të tjerë janë lënduar pas një vargu tërmetesh në Iranin jugor të shtunën, sipas agjencisë së lajmeve FARS.

Katër tërmete të veçanta u regjistruan pranë qytetit port jugor të Bandar-e Lengeh, duke përfshirë një të regjistruar me magnitudë 6.1, sipas faqes së internetit të Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara (USGS), raportoi CNN të shtunën.