Botë

Finlanda është e gatshme të luftojë me Rusinë nëse sulmohet

Foto: AP
 

Finlanda është përgatitur me dekada për një sulm rus dhe do të bënte rezistencë të fortë nëse ndodh një gjë e tillë, ka thënë komandanti i Forcave të Armatosura finlandeze, Timo Kivinen.

Shteti nordik ka ndërtuar arsenal të konsiderueshëm. Por, përveç pajisjeve ushtarake, sipas Kivinenit, një faktor vendimtar është që finlandezët të motivohen për të luftuar.