Botë

Macron dhe Scholz i kërkojnë Putinit të lirojë ushtarët e dorëzuar në Azovstal

 

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti francez Emmanuel Macron patën një bisedë telefonike 80-minutëshe me Vladimir Putinin të shtunën, raporton Euronews.

Ata i kërkuan presidentit rus lirimin e rreth 2.500 luftëtarëve ukrainas që u dorëzuan në fabrikën e çelikut Azovstal, duke i dhënë fund rrethimit të qytetit port jugor të Mariupolit.