Botë

Autoritetet palestineze: Forcat izraelite e vranë qëllimisht gazetaren Abu Akleh

Shiren Abu Akleh - gazetarja palestineze u vra në Bregun Perëndimor
 

Autoritetet palestineze kanë shpallur rezultatet e hetimit për vrasjen e gazetares palestinezo-amerikane, Shireen Abu Akleh dhe pretendojnë se forcat izraelite e kanë vrarë qëllimisht atë.

Prokurori i Përgjithshëm palestinez, Akra mal-Khatib, ka thënë se një pjesëtar i forcave izraelite ka gjuajtur me qëllim në drejtim të gazetares, të cilën e ka qëlluar në kokë derisa ajo ka tentuar të arratisej, raportoi të enjten “Al Jazeera”.