Botë

25 të vdekur nga stuhia tropikale që goditi Filipinet

25 të vdekur nga stuhia tropikale që goditi Filipinet
Foto: AP
 

Autoritetet filipinase njoftuan se të paktën 25 persona kanë vdekur nga rrëshqitjet e dheut dhe përmbytjet e shkaktuara nga stuhia tropikale Megi, e cila goditi brigjet lindore dhe jugore të vendit të Azisë Juglindore, ka raportuar CNN-i të martën.

Stuhia, me emrin Megi, nisi të dielën me erëra të qëndrueshme deri në 65 kilometra në orë. Ajo është stuhia e parë këtë vit që godet arkipelagun, i cili numëron rreth 20 stuhi të tilla në vit.