Botë

Forcat e sigurisë shpërndajnë me dhunë protestën paqësore

 

Së paku katër persona janë arrestuar në lindje të Republikës Demokratike të Kongos gjatë një proteste të organizuar prej lëvizjeve qytetare, grupeve rinore dhe anëtarëve të shoqërisë civile kongoleze.

Policia e Kongos ka përdorur gazin lotsjellës dhe plumbat e gomës për të shpërndarë demonstruesit, të cilët kanë protestuar kundër mungesës së sigurisë. Disa prej aktivistëve ia kanë dalë t’i shpëtojnë arrestimit. Megjithatë ata janë tronditur me represionin e policisë ndaj protestuesve paqësorë.