1 perditesime
11:22

Cunami godet Tongan pas shpërthimit të një vullkani nënujor

Valët e cunamit të shkaktuara nga një shpërthim gjigant vullkanik nënujor kanë goditur tashmë vendin Tonga të Paqësorit.

Pamjet e mediave sociale treguan ujin duke përfshirë një kishë dhe disa shtëpi, dhe dëshmitarët thanë se hiri po binte mbi kryeqytetin, Nuku'alofa.

Një paralajmërim për cunami i shtyu banorët të përpiqeshin të ngjiteshin në tokë më të lartë.

Shpërthimi i vullkanit Hunga Tonga-Hunga Haʻapai shkaktoi valë tronditëse në të gjithë Paqësorin Jugor.

Kryeqyteti i Tongës shtrihet vetëm 65 km në veri të vullkanit. Një banore e Tonganës, Mere Taufa, tha se shpërthimi goditi ndërsa familja e saj po përgatitej për darkë.

“Instinkti im i parë ishte të mbulohesha nën tavolinë, unë kapa motrën time të vogël dhe u bërtita prindërve të mi dhe të tjerëve në shtëpi që të bënin të njëjtën gjë”, ka thënë ajo.

Lartësitë e gazit, tymit dhe hirit që derdheshin nga vullkani arritën 20 km në qiell, thanë Shërbimet Gjeologjike të Tonga.

10:03

Paralajmërime për cunami në disa shtete, përfshirë edhe Zelandën e Re

Paralajmërimet për cunami janë lëshuar në disa vende, përfshirë Tongën, Fixhin dhe Zelandën e Re, pas një shpërthimi gjigant vullkani nënujor.

Pamjet e mediave sociale nga Tonga treguan dallgët duke larë një kishë dhe disa shtëpi. Dëshmitarët thanë se hiri po bie mbi kryeqytetin, Nuku'alofa.

Banorëve atje u është kërkuar që të lëvizin në zona më të larta.

Ky është i fundit në një seri shpërthimesh të vullkanit Hunga Tonga-Hunga Haʻapai.

Shpërthimi tetë-minutësh ishte aq i dhunshëm sa mund të dëgjohej si "tinguj bubullimash të forta" në Fixhi, më shumë se 800 km larg, thanë zyrtarët në kryeqytetin Suva.

Shtyllat e gazit, tymit dhe hirit që derdheshin nga vullkani arritën 20 km në qiell, thanë Shërbimet Gjeologjike të Tongas.

Kryeqyteti i Tongës shtrihet vetëm 65 km në veri të Hunga Tonga-Hunga Ha'apai. Sipas Byrosë Australiane të Meteorologjisë, aty u vu re një valë cunami prej 1.2 metrash.

Në Zelandën e Re, e cila është më shumë se 2,300 km larg, zyrtarët kanë paralajmëruar për valë stuhie nga shpërthimi.

Agjencia Kombëtare e Menaxhimit të Emergjencave tha se disa pjesë të vendit mund të shohin "rryma të forta dhe të pazakonta dhe valë të paparashikueshme në breg".