Botë

Të paktën 19 të vdekur si pasojë e tajfunit që goditi Filipinet

Foto: AP
 

Një tajfun i fuqishëm ka lënë të paktën 19 persona të vdekur, prishi sistemin e energjinë dhe komunikimet në provinca të tëra, dheshkaktoi shkatërrim të gjerë kryesisht në Filipinet qendrore, kanë bërë të ditur zyrtarët të shtunën.

Një guvernator tha se provinca e saj ishullore është "rrafshuar me tokë".