Botë

SHBA-ja i kërkon Koresë së Veriut të ndalojë testet e raketave dhe të kthehet në bisedime

FOTO: AP
 

Një diplomat i lartë amerikan të dielën i kërkoi Koresë së Veriut të përmbahet nga testet shtesë të raketave dhe të rifillojë diplomacinë bërthamore midis vendeve, disa ditë pasi Veriu lëshoi ​​raketën e parë balistike nënujore në dy vjet.

Sung Kim, zyrtari më i lartë i SHBA-së për çështjet e Koresë së Veriut, foli pas takimit me zyrtarët e Koresë së Jugut për të diskutuar testet e fundit të raketave të Koresë së Veriut që kanë ardhur në mes të një ngërçi të gjatë në diplomacinë bërthamore midis Uashingtonit dhe Phenianit.