Botë

Rusia zbulon variantin e ri të koronavirusit, më të përhapshëm se Delta

 

Rusia ka raportuar për “raste të izoluara” të infektimit me një nënvariant të Deltës që besohet të jetë edhe më i përhapshëm, ka bërë të ditur të enjten një studiues i lartë i mbikëqyrësit shtetëror të konsumatorit.

Studiuesi Kamil Khafizov ka thënë se nënvarianti AY.4.2 mund të jetë rreth 10 për qind më i përhapshëm sesa Delta, i cili ka nxitur ngritjen drastike të numrit të rasteve të reja dhe të vdekjeve gjatë ditëve të fundit në Rusi, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters.