Botë

Erëra të fuqishme në perëndim të Evropës, disa zona në terr

Foto: Ilustrim
 

Një çerek milioni të shtëpive franceze ishin pa energji elektrike të enjten dhe trenat u ndaluan në rajonin e Parisit pasi erërat e fuqishme përfshinë pjesët veriore të Francës, Holandës dhe Belgjikës.

Mediat lokale raportuan se katër persona u lënduan në qytetin holandez të Barendrecht, në skajin jugor të Roterdamit, pasi erërat e forta shkatërruan pllaka nga çatitë dhe shkulën pemët në një lagje banimi në orët e para të mëngjesit, raporton AP.