Botë

Princi William kritikon miliarderët: Në vend se të shkoni në hapësirë, rregulloni Tokën

Foto: AP
 

Princi William ka kritikuar disa prej njerëzve më të pasur në botë, të cilët siç ka thënë, po përdorin pasurinë e tyre për të financuar garën për të udhëtuar në hapësirë dhe turizmin në hapësirë, në vend se të provojnë tu japin fund problemeve në planetin Tokë.

William ka shprehur pakënaqësitë e tij në këtë drejtim, gjatë një interviste për BBC-në të enjten, një ditë pasi aktori i famshëm hollivudian, William Shatner u bë njeriu më i vjetër në botë që udhëtoi në hapësirë, përmes raketës se themeluesit të Amazonit, Jeff Bezos.