Botë

Puigdemont lirohet nga burgu Italian, më 4 tetor vendimi për ekstradim

 

Gjykatësja Plinia Clara Azzena, e cila ka autorizuar lirimin e tij, ka thënë se lideri katalonjas është i lirë që të udhëtojë pa kufizime. Ajo dhe dy gjykatës të tjerë do të mbajnë më 4 tetor një seancë të re gjyqësore, në të cilën do të marrin vendim rreth ekstradimit të tij apo jo në Spanjë

Ish-lideri separatist i Katalonjës, Carles Puigdemont, është larguar të premten nga burgu në qytetin italian të Sardinias, pasi gjykata e këtij qyteti italian vendosi që ta linte atë të lirë deri në seancën e gjyqësore të 4 tetorit për ekstradimin e tij në Spanjë, ku po kërkohet për t’u përgjigjur rreth akuzave për kryengritje.

Puigdemont, ish-president i rajonit katalonjas të Spanjës dhe anëtar i Parlamentit Evropian, ka lëshuar burgun në Sassari, një ditë pasi të jetë arrestuar nga policia. Ai ishte ftuar në këtë qytet për të marrë pjesë në një organizim të kulturës katalonjase dhe në një takim me mbështetësit sardinianë të pavarësisë në qytetin mesdhetar.