Botë

Analisti i frymëzuar nga Trumpi që mund ta marrë drejtimin e Francës

Sipas një sondazhi të publikuar të hënën, Zemmour është njëri prej kandidatëve të rrallë që ka përkrahje nga të djathtët dhe të djathtët ekstrem – pikë të cilën e ka përmendur edhe në intervistën me prestigjiozen “New York Times”. Për partinë e Le Pen ka thënë se “ka lënë jashtë borgjezët francezë, ndërkaq për republikanët ka thënë se ka përbërje të moshuar që nuk di si të lidhet me të rinjtë dhe klasën punëtore”

 

Sipas një sondazhi të publikuar të hënën, Zemmour është njëri prej kandidatëve të rrallë që ka përkrahje nga të djathtët dhe të djathtët ekstrem – pikë të cilën e ka përmendur edhe në intervistën me prestigjiozen “New York Times”. Për partinë e Le Pen ka thënë se “ka lënë jashtë borgjezët francezë, ndërkaq për republikanët ka thënë se ka përbërje të moshuar që nuk di si të lidhet me të rinjtë dhe klasën punëtore”

Sezoni i zgjedhjeve në Francë ka nisur me gjithë forcën këtë javë. Kandidatët për president kanë prezantuar ofertat ose kanë mbajtur tubime si ato të fushatave. Mirëpo personi që mori vëmendjen e madhe mediatike nuk është kandidat, as politikan, por shkrimtar i krahut të djathtë dhe yll televiziv që i ngjan Donald Trumpit.

Éric Zemmour u bë njëri prej personaliteteve kryesore televizive me komentimet e tij në CNews, një kanal i ngjashëm me Fox Newsin amerikan, ani pse u dënua dy herë për nxitje të urrejtjes racore. Këtë javë dominoi në krejt mediat në nisjen e fushatës për zgjedhjet e prillit të vitit 2022.