Botë

Putin e Assad bisedojnë në Moskë për operacionet kundër forcave rebele në Siri

Foto: AP
 

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe ai sirian, Bashar al-Assad, janë takuar të martën në Moskë për të diskutuar rreth bashkëpunimin midis ushtrive të tyre dhe për vazhdimin e operacioneve të përbashkëta për marrjen e kontrollit në zonat rebele të Sirisë.

Takimi i dy liderëve ishte i pari që nga janari i vitit të kaluar i mbajtur në kryeqytetin sirian. Televizioni shtetëror sirian e ka përshkruar takimin si të gjatë dhe ka raportuar se në të ishin të pranishëm edhe ministri i Jashtëm sirian dhe ministri rus i Mbrojtjes.