Botë

Rrëzimi i Boeing 737 në Indi, raporti nxjerr gabimet që shkaktuan aksidentin

 

Gabimi i pilotit dhe mosrespektimi i udhëzimeve të sigurisë thuhet se mund të kenë çuar në rrëzimin e një aeroplani Air India Express, gushtin e vitit të kaluar, bënë të ditur hetuesit. Aeroplani me 190 persona në bord u rrëzua në Aeroportin Calicut, në shtetin jugor të Kerala. Nga rrëzimi kishin vdekur 21 persona.

Boeing 737, që kishte fluturuar nga Dubai, pati dalë nga pista në shi dhe ishte ndarë në dysh me t’u rrëzuar.