Botë

Në mesin e afganëve të strehuar në Shqipëri, edhe një gazetare e njohur

Foto: AP
 

Prej më shumë se një jave kanë mbërritur në Shqipëri 644 shtetas afganë. Ata janë akomoduar në Qytetin Studenti, për t’u transferuar në ditët në vijim në struktura hoteliere në bregdet. Në mesin e 37 afganëve të ardhur mëngjesin e së enjtes në Tiranë ka qenë edhe gazetarja e njohur afgane Behishta Arghand.

Një fondacion i fuqishëm me shumë reputacion në SHBA i ka kërkuar kryeministrit Edi Rama strehimin e saj në Shqipëri. Ardhja e gazetares afgane është koordinuar nën kujdesin personal të kryeministrit Edi Rama, ministres së Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka, dhe bashkëpunëtorëve në Shqipëri të fondacionit amerikan. Deri në momentin e procesimit të vizës amerikane gazetarja Arghard do të qëndrojë në Tiranë.