Botë

Australia përdor ushtrinë për izolimin e Sydneyt

 

Ushtria e Australisë është angazhuar për respektimin e masave të izolimit në Sydneyn që regjistroi rekord rastesh ditore me Covid-19. Autoritetet kanë bërë të ditur të enjten se përhapja e koronavirusit do të përkeqësohet gjatë ditëve të ardhshme.

Izolimi i qytetit më të madh australian ka vënë në presion kryeministrin Scott Morrison, të cilit i ka rënë përkrahja në sondazhe dhe ka shpërfaqur shqetësimet për ekonominë e Australisë që mund të hyjë në recesion.