Botë

Armenia dhe Azerbajxhani fajësojnë njëra-tjetrën për shkelje të armëpushimit

Foto: AP
 

Armenia dhe Azerbajxhani kanë akuzuar të enjten njëra-tjetrën për prishje të armëpushimit të ndërmjetësuar nga Rusia, të cilën e kanë pranuar të dyja vendet, me qëllim të ndaljes së përleshjeve të përgjakshme kufitare.

Ministria e Mbrojtjes në Armeni, ka thënë përmes një deklarate se trupat azerbajxhanase kanë shtënë me armë zjarri në pozicionet armene kufitare në orët e para të së enjtes, duke shtyrë Armeninë ta bëjë të njëjtë gjë.