Botë

Skandali i spiunazhit me Pegasus, në shënjestër edhe princeshat e Dubait

 

Vazhdojnë të dalin zbulime të reja për skandalin e spiunazhit me softuerin “Pegasus” të ndërmarrjes izraelite NSO Group. Dy princeshat e Dubait, politikanë dhe diplomatë të tjerë të lartë janë midis listave të 50.000 numrave të telefonit që besohet të jenë identifikuar si klientë të NSO me interes gjatë pesë viteve të fundit.

Princesha Latifa është vajza e sundimtarit të Dubait, dhe princesha Haya Bint al-Hussain është ish-gruaja e tij.