Botë

Presidenti i ri i Iranit: S’do të takohem me Bidenin

FOTO: AP
 

Presidenti i ri i Iranit, Ebrahim Raisi, ka thënë të hënën se nuk do të takohej me presidentin amerikan Joe Biden dhe as do të negocionte rreth programit të raketave balistike të Teheranit dhe mbështetjen e tij për milicitë rajonale, duke qëndruar në një pozicion të vijës së ashpër pas fitores së tij të madhe në zgjedhjet e javës së kaluar.

Shefi i gjyqësorit Ebrahim Raisi gjithashtu e përshkroi veten si një "mbrojtës të të drejtave të njeriut" kur u pyet në lidhje me përfshirjen e tij në ekzekutimin masiv të rreth 5.000 njerëzve në vitin 1988. Ishte hera e parë që ai doli në televizion drejtpërdrejtë gjatë atij momenti të errët në historinë iraniane në fund të luftës Iran-Irak.